Whatsapp: 0 539 811 18 18

Zirkonyum Diş Fiyatları

Hem fonksiyon hem de estetik diş hekimliği uygulamalarında porselen yıllardır başarılı şekilde kullanılmıştır. Ancak, diş yapısını, diş rengini, diş estetiğini ve şeffaflığını koruyan bu malzeme kırılgan bir yapıya sahip olduğu için ve ağız içindeki çiğneme kuvvetinden dolayı uygulanan basınca karşı dayanıklı olmadığı için metal bir alt yapı ile desteklenerek kuvvetlendirilmiştir.

Yıllardır kullanılan metal destekler, bazı durumlarda avantajlı olmamaktadır. Mesela porselenin ince olduğu durumlarda alttan metal yapı yansıma yapmaktadır bu da estetik açıdan problem yaratmaktadır. Ağızda özellikle ön dişlerde estetik kaygı daha fazladır, metal alt desteğin kullanılması bu estetik kaygıyı artırmıştır. Metal malzeme bazı hastalarda alerjik reaksiyonlar göstermiştir, bu da metalin kullanımının yerini zirkonyum materyaline bırakmasında önemli rol oynamıştır.

Evet, zirkonyum da aslında metal gibi bir materyaldir. Yalnız diş hekimliğinde kullanılan zirkonyum oksit haline getirilmektedir ve beyaz renktedir, bloklar halinde üretilen bu materyal, hastanın ağzında alınan ölçüye göre tornada tesviye edilerek metal altyapı yerine kullanılmaya hazır hale getirilir. Bu sayede porselenin ince olduğu durumlarda alttan metalin yansıma probleminin önüne geçmiş olur. Aynı zamanda biyolojik sebeplerle ortaya çıkan alerjik reaksiyonların da önüne geçilmiş olur.

Metal materyal ile zirkonyum materyali arasındaki en önemli fark dirençtir. Zirkonyum dirençli bir malzeme olsa bile metal kadar dirençli değildir. Bu nedenle diş hekimliğinde estetiğin ikinci planda olduğu durumlarda ve çok uzun köprü uygulamalarında zirkonyum yerine metal alt destek kullanımı tavsiye edilmektedir.

Alt desteklerinde metal kullanılan porselenler bazı ışıklarda ışığı yansıttığı için gri renkte bir görüntü verirler, oysa zirkonyum ışık geçirgenliği özelliği ile aynı doğal diş gibi estetik görüntü sağlarlar. Zirkonyum kullanılan porselenlerde hasta sıcak-soğuk hassasiyeti çok daha az yaşar. Zirkonyum porselen özel sistemlerle dişe yapıştırıldıkları için metal desteklere göre tutuculukları çok daha yüksektir.

Zirkonyum kullanılan porselen yüzeyler daha pürüzsüz olduğundan sigara, çay, kahve gibi dış etkenlerden kaynaklanan lekelenmeleri ve dış taşı oluşumunu asgari seviyeye indirir. Ağızda diş eti problemlerine, ağız kokusuna, tat bozukluğuna neden olmayan sağlıklı bir materyaledir. önceleri kullanılan metal destekli porselenler dişetlerinde baskıdan dolayı morluklar oluştururken, zirkonyumun kullanımının yaygınlaşması ile birlikte tamamen ortadan kalkmıştır. Kişi gülüşünde ve dişlerinde estetiği yakalayabilmiş ve bu sayede daha sosyal hale gelebilmiştir. Metal altyapının ortaya çıkardığı diş eti hizasında koyu renk çizgi oluşumu zirkonyum kronların uygulanması ile ortadan kalkmıştır.

Diş eti zamanla çekildiğinde, zirkonyum estetik görüntüden bir şey kaybetmez iken, metal destekli porselenlerde estetik kaygı oluşmaya başlamaktadır.  Metal bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir iken, zirkonyum materyalinde alerjik risk söz konusu değildir.  İnsan vücudu ile mükemmel uyum sağladığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir ve ağız bakımına önem verildiği sürece diş eti problemi yaratmaz.

Estetik Diş Hekimliğinde Zirkonyum Uygulamaları

zirkonyumZirkonyumun kullanımı ile beraber son yıllarda restoratif diş hekimliği ilerlemiş ve dişlerde yüksek dayanıklılık, estetik görüş, insan dokusu ile birebir uyumu, alerjik reaksiyonlara neden olmaması zirkonyumun daha sık kullanımına yardımcı olmuştur. özellikle bilgisayarla frezleme makinelerinin geliştirilmesi ile birlikte metalden üç kat daha sert zirkonyum malzemenin de diş hekimliği için kullanımı gündeme gelmiştir. Metalin kişinin dokusunda alerjik reaksiyonlarda neden olması probleminden dolayı kişi dokusu ile birebir uyum sağlayan zirkonyum kullanımı yaygınlaşmıştır. Zirkonyum kullanımında hem daha fazla estetik başarı sağlanmış hem de içerisinde bulunan beyaz yapı sayesinde zirkonyum uygulanan dişlerde dişeti kenarlarında beyaz bir estetik görüntü sağlamıştır. Mikropları elimine etme özelliği sayesinde, sağlamlığı nedeniyle daha çok tercik edilen bir materyal olmuştur.

Zirkonyum dişlerin hazırlanması klasik yöntem olan metal destekli dişlerle aynıdır, farklılık laboratuar ortamında kendini göstermektedir. Bilgisayar teknolojisine sahip cihazlarla yapılır. Hasta ağzından alınan ölçüler optik okuyucularla ( scan) taranır ve otomatik frezleme sayesinde bilgisayar tarafından kesilip şekillendirilir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir