Whatsapp: 0 539 811 18 18

Lazer ile Diş Eti Şekillendirme

Bir kişinin dişleri son derece sağlıklı, çapraşıksız ve simetrik olsa bile eğer diş etleri yamuk ve dudak hattından düşük bir seviyede ise gülüş güzelliği hiç iyi olmayabilir. Diş hekimleri diş etlerinin çok aşağıda olması ve gülerken diş eti dokusunun gereğinden çok göründüğü bu duruma " Gummy Smile" adı vermektedir. Bu durum dişleri olduğundan çok daha küçük gösterip hastaları içine kapanık bir ruh haline bile sokabilir. İdealde diş etleri düz ve pürüzsüz olmalıdır, kişinin gülüşünü tamamlayan bir unsurdur ve ihmal edilmemesi gereken bir unsurdur. Neyse ki gummy smile ve diş eti şekilsizlikleri kozmetik diş hekimliği içinde düzeltilebilen bir durumdur ve genel olarak bu prosedüre " diş eti şekillendirmesi" adı verilir.

Geçmişte "gummy smile" probleminden şikayetçi hastaların diş etleri bistüri ile kesilerek şekillendiriliyordu ve bu prosedür çoğunlukla kanamalı, ağrılı ve bir dizi iyileşme bozukluklarına neden olabiliyordu. Şimdi diş hekimliğinde lazer teknolojisinin gelişmesi ile özellikle diod lazer uygulamaları ile diş etlerinde yapılacak bu tarz operasyonlar ağrısız, kansız ve nispeten daha sorunsuz olabilmektedir. Diod lazer diş etini keserken aynı zamanda koterize etmekte böylece kanama ve operasyon sonrası enfeksiyon riski minimuma inmektedir. İşlem geniş alanları ilgilendirse bile klasik yöntemlere göre ağrı yok denecek kadar az olmaktadır ama yine de operasyon öncesi az düzeyde lokal anestezi yapılmaktadır.

Operasyon sonrası 1 haftaya kadar diş etlerinde hafif ağrı ve şişlik olabilmekte ama konuşma, yemek yeme yada içmek gibi aktiviteleri engelleyecek düzeyde bir şikayet olmamaktadır ama hastalara çok acı, baharatlı, çok sıcak ya da çok soğuk gıdalar tüketmemeleri önerilmektedir. Eğer çok hassas bir yapıya sahipseniz diş hekiminiz size bir ağrı kesici önerebilir. Ayrıca fırçalama ve diş ipi kullanma hareketleri daha yumuşak tarzda yapılmalıdır.

Düzensiz diş etleri olan ve diş etleri dişlerini aşırı örten hastalar lazer ile diş eti cerrahisinin adayları arasındadır. Gelişmiş kozmetik diş hekimliği uygulamalarından biri olan lazer ile diş eti şekillendirilmesi ile diş etleri simetrik bir hal alabilir ayrıca diş eti miktarı azaltılarak dişler daha görünür bir hale getirilebilir. Ayrıca lazer ile diş etlerinde melanin denilen renk verici bir pikmentin aşırı birikmesi sonucu oluşan siyah lekelerde düzeltilebilir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir