Whatsapp: 0 539 811 18 18

Laminate Veneer

Laminateler bir porselen çeşididir. Genelde ön bölgeye uygulanan porselen çeşididir. Dişlerden çok az aşındırma yaparak dişlerin ön yüzeylerine yapıştırma sureti ile monte edilen çok ince porselen tabakalarıdır.

Laminate uygulaması yapabilmek için öncelikle kişinin sağlıklı diş etlerinin olması çok önemlidir.

Lazmine uyguladığımız bölgede diş eti toparlaması, düzeltilmesi yapıldıktan sonra bu tip porselenler kişiye uygulanır.

Öncelikle diş eti uyumu sağlanmazsa, daha sonraki laminate porselenler estetik olarak istenilen görüntüyü vermeyebilir.

Laminate porselenler son derece sert porselenlerdir, dayanıklı ve uzun süre kullanıma uygun porselenlerdir. Estetik amaçlı yapıldığı için amacına çok uygun porselenlerdir. Kişinin istediği her şekil ve renk istenilen oranda sağlanabilir.

Düzenlemeleri ve renk uyumları porselenin üzerinde rahatlıkla uygulanabilir. Laminate yaparken hastadan öncelikle bir ölçü alınır ve bu ölçü geçici bir protez yapılmasını sağlar. Kişinin dişi düzeltildikten veya belli oranda kesildikten sonra yaklaşık 5-7 gün içinde laminate ler hazırlanır ve kişinin dişlerine yapıştırılmaya hazır hale getirilir.

Bu dönemde kişi boş bölgelerle kalmayacaktır. çünkü diş hekimleri geçici uygulamalarla o boşlukları doldurup kişinin bekleme dönemini rahat atlatmalarını sağlamaktadır. Bir hafta sonra da kişi laminate porselenlerine kavuşur ve estetik bir görüntü elde eder.

Porselen laminate, dental laminate, yaprak porselen

laminate-veneer

Porselen laminate, dental laminate, yaprak porselen gibi isimlerle anılan dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan incecik porselen kabuklardır.kozmetik diş hekimliğinde çok estetik ve doğal sonuçlar alındığı için son zamanlarda tercih edilmektedir. Tabi her protez türünde olduğu gibi kendine göre bir çok avantajı ve yanında bir çok dezavantajı vardır. Ortalama 0.5-0.6 mm yani ortalama yumurta kabuğu kalınlığındadır.

En temel yapılma amacı dişlerin görünümünü güzelleştirmektir. Yapısal olarak bozuk, renklenmiş, pürüzlü, sarımsı, kahverengi, renk değiştirmiş dişlere güzel bir görünüm vermek için kullanılırlar. Çok basit düzeydeki çapraşıklıkların tedavisinde de tercih edilirler.

Esas püf noktası dişe yapışmasıdır. Yapıldığı zaman çok ince ve hassastır ancak yapıştırıldığı zaman sağlamlık kazanır bu tarz protezleri yapıştırmak için özel yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Diş hekimi tarafından dişin üzerinden yapıştırııc payı ve laminate kalınlığı düşünülerek ortalama olarak ön taraftan 1 mm kadar bir diş yüzeyi alınır. Dişin tamamına dokunulmaz bu normal kronlarlarla aradaki en önemli farktır. Yani diş çok daha az zarar görür.

Diğer en büyük avantajı ise ışık geçirgenliğidir. Normal ve doğal diş minesinin (dişlerin dışında yer alan parlak koruyucu tabaka) ışık geçirgenliğine yakın bir ışık geçirgenliği sunar buda çok daha fazla doğal bir diş estetiği ve gülüş estetiği sağlar. Dental bondingler bile yarı ışık geçirgenliğine sahiptir.

Bu kadar güzellikten sonra bazı dezavantajlarından da bahsetmekte fayda var. Çok aşırı derece de renk değiştirmiş dişlerde uygulanmamalıdırlar çünkü alttaki rengi biraz belli edebilir çok koyu ise diş fark edilme olasılığı vardır. Yine çürük ya da travma nedeniyle kırık olan dişlerde uygulanmamalıdır çok nazik olduklarından altında her zaman destekleyici bir diş dokusu olmalıdır. Mine tabakasının hiç olmadığı dişlerde de yapışma problemi olacağından tercih edilmese iyi olur.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir