Whatsapp: 0 539 811 18 18

İnley Onley Porselen Dolgular

Kısaca kişiye özel olarak yapılan porselen dolgular olarak tanımlanabilir. Eski gözüken, metal dolguların aksine neredeyse tespit edilemezler ve kişiye özel yapıldıkları için yine diğer dolgu sistemlerine göre dişler için zararlı ve zayıflatıcı etkileri yok denecek kadar azdır. Inley ve onley ler tamamen aynıdır yalnız onleyler inleylere göre daha geniş bir diş alanını kapsar. Onleyden sonra ki aşama ise overley ve kron dediğimiz dişin üstüne tamamen şapka gibi geçen diş protezleridir.

Adı üstünde çok dayanıklı olan dental porselenden üretilirler. Işık geçirgenliği diş minesiyle neredeyse aynı olduğu için hiç fark edilmezler. Ayrıca dişin yapısını güçlendirirler yapıştırıldıktan sonra dişin bir parçasıymış gibi davranırlar. Özellikle büyük madde kayıplarının olduğu diş çürüklerinde çok ideal bir tedavi yöntemidirler. Eski tip kompozit ve amalgam dolgular dişe çok sıkı yapışmadıkları için basınçla sıkı bir şekilde diş kavitesine adapte edilerek ağızda kalırlar ayrıca soğukta ve sıcakta genleşip büzülme özellikleri vardır bunda dişe zarar verebilir ama porselen inley ne onleyler dişe yapışır bu tarz olumsuz özellikleri barındırmazlar.

Bazen kanal tedavili büyük çürüklü dişler aylar yılar sonra  kırılabilir. Bu gibi durumlarda dişi tamamen kesip komple bir kron yapmaktansa onley çok iyi bir çözüm olabilir.

İki seans ta hazırlanıp bitirilebilirler. İlk seansta eski tip dolgular çıkarılır, çürük temizlenir diş hazırlanır ve ölçü alınır diğer ziyarette ise porselen inley ve onley dişe yapıştırılarak işlem tamamlanmış olur. Özel ölçü maddeleri kullanıldığı için neredeyse tamamen dişe uyumludurlar.

Artık günümüz diş hekimliğinde dişe verilen en az hasar ile birlikte estetik ve fonksiyon büyükönem kazanmıştır. CAD-CAM ve laboratuvar teknolojilerinin de aynı zamanda gelişmesi ile birlikte gerek ölçü gerek yapım aşaması çok zor olan inley ve onleyler aynı anda klinikte yapılabilir olmuştur. O yüzden çürük dişleriniz, eski siyah dolgularınıza iyi bir alternatif olabilecek olan porselen inley ve onleyler konusunda diş hekiminizden daha ayrıntılı bilgi almanızda büyük fayda var.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir