Whatsapp: 0 539 811 18 18

Gülüş Tasarımı

Amerikan Kozmetik Diş Hekimliği Akademisinin son zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre. Her 10 kişiden 9’u çekici bir gülüşü tüm görünüşümüzü etkileyen önemli unsurlardan biri olarak kabul etmiştir.  Ek olarak aynı grubun 4 de 3 ü çekici olmayan bir gülüşün ve çirkin dişlerin iş kariyerlerini bile etkileyebileceğini dile getirmiştir. Çok büyük bir çoğunluğun yanlış algısına rağmen gülüşümüz olumlu yönde kozmetik diş hekimliğinin katkılarıyla geliştirilebilir. Artık günümüz materyal ve teknolojik gelişimleri ile diş hekimliği öyle bir noktaya gelmiştir ki. Kötü, çapraşık, sararmış dişler dolayısıyla gülüşümüz değiştirebilmektedir.  Kişinin gülüşündeki bu dönüşüm işlemine de gülüş dizaynı denilmektedir.

Son 10 yılda " Gülüş Dizaynı" terimi diş hekimliğinde oldukça fazla kullanılır olmuştur. Gülüş dizaynı teriminden estetik amaçlı diş hekimliği uygulamaları anlaşılmalıdır. Yani çapraşık dişleri düzeltip iyi bir görüntü sağlamak için yapılan ortodontik tedavileri, zirkonyum ya da porselen kronlar, porselen ya da kompozit lamineler, diş beyazlatma işlemleri gibi.

Bu arada estetik kadar fonksiyonda önemlidir. Dişlerimiz sadece görünüş için yok onlarla yemek yiyoruz, konuşuyoruz o yüzden fonksiyondan taviz verilmeden dişlerin estetik bir görünüme kavuşturulması çok önemli.

Tabi gülüş dizaynında kişisel tercihler de son derece önemli. Diş hekimi bireysel farklılıkları ve tercihleri iyi bir şekilde analiz etmeli. Örneğin esmer bir kişiye bembeyaz dişler yapmak biraz yapmacık durabilir ve dişler bembeyaz olsa bile karşı taraftan çirkin algılanabilir. Yine bazı kişiler iri ve fırlak dişleri severken bazıları bunu hoş bulmayabilir. Bu yüzden hastanın hekimiyle uyum içinde olması son derce önemlidir. Hasta ne istediğini hekimine iyi bir şekilde ifade etmeli diş hekimi de hastasına ne yapabileceğini.

Sonuçta adını ister gülüş estetiği, ister gülüş tasarımı ne koyarsanız koyun herkes iyi gözüken beyaz dişlere sahip olmak ağızını saklamadan kahkahalarla gülmek ister. Ama bu basit bir konu değildir o yüzden hastalar hekimlerine güvenip onun dediklerine uymalıdır. Hayallere kapılıp maddi amaç güdün art niyetli kişilerin oyuncağı olmamalıdır.

Gülüş Dizaynı Teknikleri

Estetik tedavilerde birkaç tane teknik vardır. Bunlar arasında hangisinin uygulanacağına estetik diş hekiminiz dişlerin durumuna, kapanış ilişkinize, ağızın genel sağlığına ve tabi bütçenize göre en iyi çözüm yolunu belirleyip size sunacaktır. Burada doğru ve sağlıklı olan davranış mümkün olduğunca invaziv olmayan tekniklerin kullanılmasındadır günümüzün sağlık anlayışının gereği de budur. Yani mümkün olduğunca çok hastanın kendi dişlerinin ve ağız dokusunun korunması birinci öncelik olmalıdır. Yoksa kaba tabirle şu dişleri çekelim yerine yenisini yapalım dersek ilk başta bizi tatmin edici bir sonuç elde etsek de sonradan telafisi çok güç problemlerle karşılaşabiliriz çünkü giden dişin yerine yenisi gelmeyecektir.

Estetik diş tedavisinde ikinci dikkat edilmesi gereken faktörler ise fonksiyondur. Estetik olsun diye asla fonksiyondan taviz verilmemelidir çünkü çiğneyemedikten sonra istediği kadar güzel dişler olsun bir anlamı olmayacaktır.

Bu sebeplerden ötürü olaya ciddi şekilde yaklaşılmalı estetiğin iyi bir fonksiyonla ve sağlıkla bir anlam ifade edeceği asla unutulmamalıdır. Bu amaçlarla estetik diş hekimliğinde kullanılan bazı tedavi tekniklerini şöyle sıralayabiliriz;

Yeniden Konturlama (recontouring):

Elmas frezler ve arkasından çok ince diskler kullarak dişlerde fazla madde kaybına neden olmadan kesici kenar kırıklarını, diş uzunluk ve kısalıklarını, kötü şekilli dolguları düzeltip dişe yeniden bir form verme işlemidir. Diş canlı bir organ olduğu için limitli bir işlemdir.

Direkt Veneer:

En az invaziv yöntemdir. Dişten herhangi bir madde kaybı yapmadan klinikte hasta başında estetik kompozit doldularla diş ya da dişlere estetik şekil vermedir.

İndirekt Veneer:

Diş elmas frezlerle küçültülerek labaratuvarda porselen , zirkonyum kronlar yapılması işlemidir.

Laminate;

Daha az diş dokusu kaldırılarak yine labaratuvarda yapılan yüzeysel diş kaplamalarıdır. Yaprak porselen.

İmplant:

Eksik olan yada çok kötü durumdaki dişlerin çekilerek yerlerine diş köklerini de taklit eden vidamsı parçalar yerleştirerek tamamla işlemi

Yumuşak Doku Yönetimi;

Çok gözüken, renkli, şiş diş etlerinin, botoks gibi uygulamalarla dudakların düzeltilerek yeni bir gülüş estetiği sağlama

Ortodonti;

Çapraşık, uzun, kısa, dönük dişlerin tel tedavisi ile düzeltilmesi.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir