Whatsapp: 0 539 811 18 18

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır

Gülüş estetiği aslında kişiye göre yapılır. Her kişiye yapılacak gülüş dizaynı farklıdır. Kişiye göre bazen sadece diş beyazlatma ile kişinin gülüş estetiği sağlanırken, bazen birkaç dişe müdahale gerekebilir. Bazen de arka dişlerini kaybetmiş olan insanların arka dişlerine ve yanaklara destekle gülüş estetiği sağlanabilir. 

Gülüş estetiğinde diş ve diş eti uyumu da çok önemlidir. Dişle diş etinin belli bir oranda görünmesi gerekir. Bayanlarda ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerde dişlerin homojen dağılması, dişlerin yanaklara desteğinin sağlanması ile hem daha estetik hem de daha sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür.

Kişinin yüz şeklini,  ten rengini, güldüğü zaman dudağının şeklini gibi bazı kriterlerini kaydedip hekim buna göre bir ön çalışma yapar. O kişiye ait birkaç diş formu, diş boyu, birkaç diş dizilimi önceden tespit edilir, laboratuar ortamında bazı çalışmalar yapılır. Aslında bunlar birer provadır. O diş minesine yakışabileceğini düşündükleri birkaç diş formu ve dizilimini denerler. Ve bu hazırlanan prototipler hastanın da görebileceği gibi ve hekiminde hastanın ağzında nasıl durduğunu görmesi açısından yapılan çalışmalardır.

Bilgisayar 2 boyutludur, kişi güldüğünde, konuştuğunda, yan döndüğünde yapılan çalışmanın kişinin ağzında nasıl duracağını görme açısından hekime tam bir bilgi vermez. Bu yüzden hekimin hastanın dişlerine yapıştırmadan, planlanılan model üzerinden alınan ölçüyle hastanın ağzında diş formunu görmek çok daha faydalı olur. Bu çalışma hem daha inandırıcı, hem daha gerçekçi hem de hekimi sonuca götürmek adına daha sağlıklı bir çözümdür.

Gözler, dudaklar, yanaklar aynı zamanda insanın duygularını ifade etmesine yararlar, bunlar insanların birbirleriyle iletişim kurmalarına, konuşmasalar da anlaşmalarına imkân veren parçalarımızdır. Doğada yalnızca insan gülerek ve mimik hareketleriyle mutluluk, üzüntü, teleş v.b birçok duygusunu ifade edebilir. Örneğin aşağıdaki şekildeki kadın mutludur ve bunu çok güzel bir şekilde konuşmadan ifade edebilmiştir.

Estetik Diş Hekimliği ve Gülüş Tasarımı

Gülüş; Bir bebeğin ilk öğrendiği şeylerden biridir. Zevk ve aşkın ışınıdır. Bazı durumlarda kahkahaya dönüşür ki bu ruhumuzun da ne kadar mutlu olduğunun işaretidir.

Gülüş; Fiziksel ve psikolojik olarak insanı doyurur. Hiç gülmeyen insanlar gerçekten sorunlu kişilerdir, bir problemleri vardır. Fiziksel olarak nöromuskuler bir dürtüdür.

Gülüş bu kadar önemli ise bizde neden ağızımızı saklayarak, utanarak , çekinerek  gülelim ki. Şöyle dişlerimizi göstererek kahkahalarla gülmek varken. Yapılan birçok araştırma ortaya koymuştur ki sağlıklı ve güzel görünen dişler özgüveni artırıyor. Bu kişiler toplum içinde de bireysel olarak da kendine güvenen daha sosyal bireyler olarak tanınıyor.

Peki gülüşümüzü nasıl geliştireceğiz daha iyi yapacağız.? Burada işin içine estetik hekimler gibi başka branşlarda girse de ön önemli iş diş hekimine düşüyor çünkü bu işte en öneli iş dişler.

Diş hekiminize bu konudaki beklentileriniz isteklerinizi belirttikten sonra o sizin de isteklerinizi gözeterek en uygun çözümü size sunacaktır. Gülme çizgisi, orta hat, dişlerin boyutları, bukkal koridor v.b ayrıntılar bu işte çok önemlidir. Örneğin dudak kenarları ve dişler arasında gülerken siyah bir boşluk varsa (bukkal koridor) bu hastaya çekici olmayan bir görüntü sunar. Çoğu kimse hatta siz  hatta çoğu diş hekimi bile bunun farkında değildir. Oysa ortodontik tedavi ile ya da zirkonyum kronlarla bukkal koridor azaltılırsa çok daha etkileyici gülebilmeniz mümkün.

Sonuçta gülmek, güzel ve beyaz dişlerle gülmek çok önemli günümüzde o yüzden bu konuda diş hekiminizin fikrini kesinlikle almalısınız.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir