Whatsapp: 0 539 811 18 18

Gülüş Estetiğinde Oranlar

Gülüş estetiğinde oranlar gülümsediğiniz zaman gözüken dişlerle orantılıdır. Bu oran Pi sayısı ile orantılanır. Bu tabi İdeal insan yüzü ve vücudu ile alakalıdır. Kadınlarda genelde ön iki diş büyüktür. Yanlar biraz daha küçülür. Erkeklerde ise homojen olarak arkaya dişler gider. Her yüze göre dişin ne kadar kısmının görülmesi gerektiği değişir.

Diş eti eğer çok gözüküyorsa, bu estetik açıdan sakıncalıdır. çünkü güldüğünde, konuştuğunda dikkat dişlere değil diş etine çekilir. Bu tip durumlarda diş etinin ne kadar gözükmesi gerektiğini hesaplamak o yüze uygun olarak yapılmalıdır. Dudak küçük mü büyük mü, ne kadar bir yer kaplıyor. Tüm bu kriterler göz önüne alınıp fazla görünen diş etinin, dişlere oranını laboratuar ortamında yapılan çalışma ve provalarla kişiye özel çalışma yapılarak gülüş estetiği sağlanabilir.

Yaşımız ilerledikçe dişlerimizin görünme miktarı da azalır. Genç bir bireyde gülerken dişinin %80 i gözüküyorsa, yaş ilerledikçe dişlerin görünme oranı%20 lere kadar inmektedir.

Yaş ilerledikçe üst dişlerin gülümserken görünme oranı daha düşüktür daha çok alt dişler gözükür. Yaşı ilerleyen kişilerin üst dişlerinde yapılacak restorasyonlarla gülümsediklerinde üst dişlerinin daha fazla görünmesi sağlanabilir.

Normal şartlarda kadın gülümsemesi daha ovaldir, yukarıya doğrudur. Erkeklerde daha düzdür. Dolayısı ile eğer kadında düz bir ifade varsa dudak yapısını daha yaşlı veya daha üzgün bir ifadeye çevirebilir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir