Whatsapp: 0 539 811 18 18

Diş Renginde Dolgular (Beyaz Dolgular)

Geçmişte dişler alaşım, amalgam ya da diğer metal içerikli materyallerle dolduruluyordu. Bu tarz dolgular özellikle amalgamlar halen bazı durumlarda kullanılabilse de artık günümüzde değişen diş estetiği anlayışıyla birlikte dişleri diş renginde dolgu malzemeleri ile doldurmak daha revaçta.

Bu amaçla kompozit rezinler ve porselen materyalleri kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte bunların dayanıklılığı da artmış ve ilave estetik artılarıyla birlikte çok fazla talep edilir hale gelmişlerdir.

Diş Renginde Dolgular Öncesi Dişlerin Hazırlanması

Dişin dış tabakasına mine ismi verilir bu doku cansızdır ve çok sıkı kalsiyum örgülerden oluşmuştur tartışmasız şekilde vücudun en sert dokusudur. Alttaki tabaka ise dentin denilen kemiğe benzer ve daha gözenekli bir dokudur. Mineye göre daha yumuşaktır ve son derece hassas bir dokudur.

Dolgu öncesi özel diş hekimliği tur motorları ile mine ve dentinde ki çürük dokular temizlenir ve diş dolgunun tutunabileceği bir forma kavuşturulur.

Bonding

Kompozit yani diş rengindeki dolgular amalgam dolguların aksine dişlere yapışabilir aralarında bir bağ oluşur. Bu sayede dişler yeniden yapılandırılabilir dayanıklılık olarak benzer görüntü olarak ise neredeyse doğal dişlerden ayrılamayacak kadar aynı şekilde dişlerin eksik olan bölümleri onarılabilir.

Diş Renginde Dolguların Avantajları

  • Normal diş dokusuna son derece benzerdir. Eğer rengi uygun seçilirse dişte dolgu olduğu neredeyse anlaşılamaz.
  • Diş dokusuna kimyasal olarak tutunabilirler. Böylece mekanik tutuculuğu arttıracak ilave diş kayıplarına, pinlere v.b yardımcı elemanlara gerek kalmaz.
  • %85-90 oranında orijinal diş sertliğine ulaşabilirler
  • Sertleşmesi için günler ya da saatlere gerek yoktur. Hemen sertleşirler.
  • Ön ve arka dişler de rahatlıkla kullanılabilirler.
  • Eğer kırılırlarsa üzerine ilave yapılabilir.

Diş Renginde Dolguların Dezavantajları;

  • Uzun vadede ve sık tüketim sonucu renklendirici yiyecekler ve içecekler özellikle birleşimyerlerinde olmak üzere renk değişikliğine neden olabilir.
  • Metal dolgular kadar sağlam değildir. Ve belli aralıklarla (yıllar) kontrolü ve gerekirse değiştirilmesi gerekebilir.
  • Amalgam dolgulara göre biraz daha pahalıdır.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir