Whatsapp: 0 539 811 18 18

Diş Eti Manikürü

Gingivoplasti diş eti dokusunun yeniden şekillendirilmesi manasına gelmektedir. Periodontal hastalıklar, fibröz büyümeler, bazı ilaç kullanımı gibi nedenlerle şekil kaybına uğramış diş etinin sağlıklı ve güzel görünümlü bir dokuya kavuşması, kemik üstü ceplerin eliminasyonu,  kemik üstü periodontal abselerin tedavisi amacıyla yapılır. Gingivektomi  ise diş etinin kesilmesi ve istenmeyen dokuların kesilip uzaklaştırılması işlemidir ikisi biraz iç içe girmiştir.

Aynı zamanda kemik cerrahi gerektiren durumlarda, diş eti cebi tabanı mukugingival bağlantının apikalinde ise yapılmaz, estetik olarak önemli  bölgelerde çok dikkatli uygulanmalıdır. Özellikle üst ön diş bölgesinde estetik yapalım derken eskisinden daha kötü bir görünümle karşılaşma olasılığı olduğu için çok dikkatli olunmalı ve iyi karar verilmelidir.

Cerrahi yöntemlerle, lazer ile, koter ile yapılabilmektedir. Ama işlem önce diş hekimince dişleriniz çok iyi bir şekilde temizlenmeli, tüm diş taşları alınmalı, dişlere polisaj yapılmalıdır bu bakteri plaklarını ve enfekte artıkları uzaklaştıracağı için operasyonun başarısını arttıracaktır.  Ağrıca hastaya çok iyi bir oral hijyen eğitimi verilmeli hastanın da diş hekiminin koyduğu bu bakım kurallarına çok iyi uyması gerekmektedir.

dis-eti-manikuru

İşlem sırasında dişlerinize lokal anestezi yapılacak dolayısıyla ağrı hissetmeyeceksiniz. İşlemden sonra diş etleriniz ve dişlerinizin bir kısmı ortalama 1 hafta 10 gün kadar  periodontal pat ile örtülecek ve periodontal örtü oluşan yarayı zararlı etkilerden koruyacaktır.  Ayrıca bu iyileşme sürecinde hastaların da yumuşak, baharatsız bir diyete uyumaları tavsiye edilmektedir. Yine enfeksiyonun durumuna göre hastaya belli bir antibiyotik ve ağrı kesici ilaç ta başlanabilmektedir.

Tabi her hastalıkta olduğu gibi diş eti problemlerinde de gingivektomi ya da gingivoplasti ye gerek kalmadan problem erken teşhis edilebilir o yüzden 6 aylık diş hekimi kontrolleri çok önemlidir. Yine  diş etlerinizde sebepsiz kanamalar oluyorsa,  hassasiyetler ve diş eti çekilmeler görüyorsanız, anormal diş eti büyümeleri varsa hemen diş hekiminize başvurmanızda büyük önem vardır.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir