Whatsapp: 0 539 811 18 18

Diş Estetiği Uygulamaları

Her yaş grubundan insanlar bu diş estetiğini yaptırabilir. Yani çocuk yaştaki birey bile, eğer dişleri çok uzun geliyorsa ve dişlerinde kapanış açısından bir problem varsa hemen ortodonti uzmanına gitmelidir. “Orto” düzgün iş demektir. Yani ortodonti uzmanı dişleri tel vasıtası ile ufak tefek hareketler uygulayarak dişi düzeltir. Genç yaşta bu problem var ise bunu kesinlikle yaptırmalıdır. Yaş ilerledikçe ya ortodontik tedavi ya da diğer yöntemlere başvurularak diş estetiği yaptırılabilir. Ortodontide herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.

Her bireyin, kendini iyi hissetmek isteyen veya daha düzgün bir kapanışa sahip olmak isteyen ve daha rahat yemek yemek isteyen her birey bu diş estetiğini yaptırabilir. Ağızda herhangi bir işlem yaptırabilecek olan bireyler, herhangi bir estetik işlem yaptıracak bireylerin öncelikle ağızdaki sağlık problemlerinin tedavisini sağlamaları gerekir.

Ağızda diş çürüğü varsa diş eti hastalığı varsa öncelikle sağlık açısından bu sorunlar çözülmeli daha sonra estetik olarak tedavi yapılabilir. Kişi eğer ortodontik tedavi görecekse, tel taktıracak ise sağlık olarak ağzın en iyi düzeyde olması gerekir. çürük varsa çürüklerin tedavisi, diş eti hastalığı varsa diş eti tedavisi yapılmalıdır. öncelikle sağlıklı bir ağız alt yapısı oluşturulmalı daha sonra estetik tedaviler uygulanmalıdır.

Zaten sağlıksız ağız altyapısı üzerine yapılacak olan estetik tedavilerde ileriki zamanlar sıkıntılar çıkacaktır. Sağlıksız temeller üzerine uygulanan estetik uygulamalar zamanla kişiye rahatsızlık yaratacaktır. O nedenle önce ağız sağlığı sağlanmalı daha sonra da estetik diş tedavileri uygulanmalıdır.

Uzun Görünen Dişlerde Estetik Uygulamalar

Uzun görünen diş boyunu estetik diş hekimliğinde kısaltmanın 3 yolu vardır. Bunlardan birincisi; diş aşağıya doğru çok uzunsa ortodontik tedavi ile yukarıya doğru çekme uygulanır. İkinci işlem dişte bazı kozmetik konturlamalar yapılarak dişin ufak tefek kısaltma yöntemine başvurulur. Buna aşındırma yöntemi de denir.

 İkinci yöntemde eğer diş eti yukarıya doğru şekilde ise diş etine ilave yapmak gerekir. Dişlerinin uzun olduğunu hisseden bireyler diş hekimine başvurmalıdırlar ve hangi kısaltma yönteminin kendileri için uygun olduğuna diş hekimi ile beraber karar vermelidirler. Bazı dişler zamanla da uzamış olabilir. Zamanla uzamış olan dişler genelde diş eti hastalığı belirtisidir.

çünkü kemik kaybı azalan dişler hareketlenmeye başlar. Ya aşağıya doğru ya da öne doğru hareketlenmeye başlar. Bazı dişler vardır ki hem aralanmaya hem de uzamaya başlamıştır. Eğer dişler bu şekilde hareketleniyor ise mutlaka diş eti hastalığı vardır. Muhakkak bu tarz problemi olan bireyler dişlerini diş eti uzmanına ve diş hekimine göstererek gereken tedavi uygulamasına başlamalıdırlar.

Kısa Görünen Dişler İçin Diş Estetiği

Kısa dişleri uzatmanın iki yolu vardır. Bunlardan birincisi diş etinde yapılan uygulama, yani pembe estetik uygulanmasıdır. Pembe estetik uygulamasında diş eti lazerle yukarıya çekilir. İkincisi de porselen laminelerle dişi uzatma yöntemidir. Pembe estetik uygulaması 1 seansta 15 dakikada yapılan bir işlemdir ve maliyet olarak çok daha uygun maliyetli bir işlemdir. Lamine uygulaması ise diş sayısına göre değişmekte olan bir işlemdir.

Diş sayısı arttıkça uygulamanın maliyeti de artmaktadır. Ama bazı bireylerde ön 2 dişe veya ön 4 dişe uygulama yapılarak uzatmak mümkün olabilmektedir.  öndeki 2 veya 4 dişe uygulama yapıldığı zaman maliyetler de o oranda azalmaktadır. Fakat bazı bireyler vardır ki, üstte 10-12 tane dişine uygulama yapmak gerekir. Böyle bireylerde lamine sayısı arttıkça maliyetler de artabilir. Lamineler çok özel teknolojilerle üretilmektedir.

Bunların içerisinde özel kristal destekli porselenler de vardır. Bir dizi laboratuar işlemleri gerektirmektedir. Bir tane bile laminenin yapılması hiç başından kalkmadan 3 gün gibi bir süre almaktadır. Normal şartlar altında ise 1 hafta sürer. O yüzden çok hassas, çok özel malzemeler kullanıldığı durumlarda maliyetler biraz daha fazla olabilmektedir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir