Whatsapp: 0 539 811 18 18

Cad-Cam Yöntemi ile Diş Yapımı

CAD-CAM Yöntemi ile Diş Yapımı

İngilizce computer-aided-design ve computer-aided-manufacturuing kelimelerinin kısaltılmasıdır. Yani kabaca Türkçeye çevirirsek bilgisayar yardımı ile dizayn etmek ve üretmek manasına gelmektedir. Cad-cam diş hekimliğinin bugün geldiği son noktalardan biridir. Bu teknoloji ile eski klasik laboratuvar sistemlerine göre çok daha hızlı, hassas ve kolay şekilde diş protezleri hazırlamak mümkün olmaktadır.

Cad-Cam teknolojisi ile bir çok dental restorasyon özellikle dental protezler, kron, köprü, veener, implant üstü protezler, laminate kaplamalar, inley, onley, ortodontik aparetler, hareketli protezler yapmak mümkün olmaktadır. Diğer alanların aksine diş hekimliğinde kullanılan CAD/CAM ile CNS frezele ya da 3D yazdırma gibi teknikler kullanılarak fiziksel 3 boyutlu örnekler oluşturulabilir.

CAD-CAM

CAD/CAM teknolojisi diş hekimliğinde 1980 lerin ortalarından itibaren yavaş yavaş kullanılmaya başlanmıştır bundan önceki örnekler çok külfetli ve deneysel aşamada kalmıştır. Günümüzde ise bazı diş kliniklerinin bile kendi bünyesinde barındırabileceği bir teknolojidir ama yine de günümüz şartlarına göre bile bir hayli maliyetli bir yatırım olduğu söylenebilir. Klinikler ve hastalar için bu  teknolojinin  en büyük avantajı diş kesimini takiben aynı gün içinde protezin daimi olarak yapılıp hasta kullanımına sunulmasıdır. Konvansiyonel yöntemlerde genelde aynı gün içinde hastaya geçici protezler uygulanır ve daimi protezlerin yapımı ortalama 1 hafta ila 10 gün ve birkaç prova aşaması gerektirirdi.  Diğer avantajları ise hastanın dokusuna yüzde yüz uyum , çok daha iyi bir estetik ve görüntü sağlamasıdır.

CAD-CAM

Uygulama esnasında hastanın dişi yapılacak işleme göre hazırlanır (inley, onley, kron v.b) daha sonra özel tarayıcılarla ağız içi taranarak hazırlanan diş ve çevre dokunun digital görüntüsü elde edilir bu dijital görüntü üzerinde özel programlar aracılığı ile diş restore edilir ve özel bir yazıcı ile katman katman ya da freze tekniği ile bir bloktan restorasyon hazırlanır. Ağız içi tarayıcı yerine dişin ölücüsü alınıp bu ölçü de taranabilmektedir. Bu tabakalar ortalama 60 ila  100 mikrometre (µm) kalınlığındadır dolayısıyla çok hassas uyumlukta diş restorasyonları üretilebilmektedir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir