Whatsapp: 0 539 811 18 18

Bonding Nedir

Günümüzde estetik diş hekimliği uygulamaları çok gelişmiş durumdadır. Bunlardan çok sıklıkla uygulanan yöntem bonding yöntemidir.

Bonding in kelime anlamı bir dişe bir malzemeyi yapıştırmaktır.

Eğer kişinin dişlerinde aralıklar varsa, ufak tefek çapraşıklıklar varsa, kişinin  dişi kırıksa, bu durumlar bonding için uygun nedenlerdir.

Bonding in en büyük özelliği dişi kesmeden dişe yapıştırılmasıdır. Kullanılan malzemeler dişe çok yakın malzemelerdir, Kırık varsa kırığa uygulanır, dişin kesilmemesi büyük avantajdır. Diş yerine gelmeyen bir yapıdır.

Bu uygulamada hekimin becerisi önemlidir. Yapının hem estetik, hem de kullanırken kolaylılık bakımından çok önemlidir. Bir diş kırıldığından maalesef yerine gelmez, bu yöntem bu durumlar için yeterlidir.

Çok ilerlemiş problemli diş durumlarında, sadece bonding yeterli olmayabiliyor. O halde bazı yapılarda porselen lamineler yapmak gerekir. Porselen laminelerle çapraşıklık tedavisi, dişlerdeki aralıkların tedavisi ve diğer birçok tedavi yapılır ve kişinin gülüş estetiği sağlanır. Bonding 1 seansta 45 dk -1 saat sürer, lamineler 1 hafta da biter. Eğer kişinin daha önce yaptırdığı lamineler varsa onların çıkarılması daha sonrasında porselen lamine ve bonding tedavisine geçilmesi gerekir.

Unutmamak gerekir ki, kişinin gülüş tasarımının en önemli ve başlıca unsuru düzgün dişleridir. Ve düzgün dişler kişiye sosyal hayatta güven duygusu aşılar.

bonding uygulaması

Adeziv Sistemler (Bonding) Uygulaması

Bonding kelimesi önceden çok kullanılmazken şimdilerde diş hekimliği ve hastalar arasında yerleşmeye başlamıştır. Esasen kompozit dolgular ile dişleri onarmak manasında kullanılan bir terimdir yabancı kaynaklardan girmiştir.

Ama tabi şunu da unutmamak gerekir ki artık gelişen kompozit dolgu sistemleri ile artık eskiden yapılması hayal bile edilemeyen estetik ve kozmetik diş hekimliği uygulamaları tek seansta diş hekimliği kliniklerinde uygulanmaya başlanmış,  artık laboratuvarda yapılabilen bazı işlemler hasta ağızına taşınmış olmuştur. İşte hasta ağızında yapılan bu estetik restorasyonların tümüne bonding denilmektedir.

Eğer sizde dişlerinizdeki çürüklerden, renklenmelerden, basit düzeydeki çapraşıklıklardan, dişler arası boşluklardan, seyrekliklerden, amalgam dolguların siyah görüntüsünden şikâyetçiyseniz ve dişlerinizin boyunu uzatmak, yeniden şekillendirmek gibi işlemlerle güzel görünümlü dişlere sahip olmak istiyorsanız diş hekiminizden bonding konusunda bilgi almanızda fayda var demektir.

Eğer dişlerinizde büyük bir çürük yoksa uygulanması esnasında çoğunlukla anesteziye gerek duyulmayan bir işlemdir. Diş hazırlanır üzerine dental adeziv ler uygulanıp arkasından kompozit uygulanıp form verilir her firmaya göre uygulamada ufak tefek farklılıklar vardır sertleşme işleminden sonra da dişe form verilip polisaj yapılır. Uygulama süresi her  diş için ortalama olarak 30 ile 60 dakika arasında değişmektedir.

bonding nasıl yapılır

Dental kronlar, veneerlere göre fiyatının azlığı, laboratuvar aşaması gerektirmeden ofiste uygulanabilirliği, kolay ve anestezi gerektirmeyen bir işlem olması, daha az mine kaybıyla uygulanabilmesi  avantaj olarak göze çarparken kronlara göre daha az sağlam ve kalıcı olması çok büyük defektlerde ve diş eksikliklerinde işe yaramaması , yoğun renklenmelerde tam olarak diş renginin elde edilememesi dezavantajları olarak göze çarpmaktadır. Tabi okluzal çatışmaların çok olduğu kapanış bozukluğuna sahip ağızlarda düşme riski de her zaman olabilmektedir.  Sizin en iyi tedavi alternatifini sonuçta diş hekiminiz önerecektir.

Detaylı Bilgi ve İletişim Formu

Güvenlik Kodunu Giriniz Kod Değiştir